Det här är P A Fogelströms gymnasium

En skola för dig som har höga ambitioner och siktet inställt på att studera vidare efter gymnasiet.

 

P A Fogelströms gymnasium är en skola för dig som har höga ambitioner och siktet inställt på att studera vidare efter gymnasiet. Vi ställer höga krav på dig och förväntar oss att du ska prestera och ta dina studier på allvar. Men vi gör det för din skull och för att gymnasieåren ska ge dig en så bra grund som möjligt inför framtiden.

Efter att ha tagit studenten hos oss kommer du att vara en starkare och säkrare person som är väl förberedd för framtiden. Med PAF som grund kan du ta dig dit du vill i livet. Det är här det börjar, helt enkelt.

Lokaler

P A Fogelströms gymnasium ligger högt uppe på Stigberget på Södermalm, med utsikt över Saltsjön och Djurgården.

I samma kvarter levde och verkade Per Anders Fogelström, som skrev några av de mest klassiska Stockholmsskildringarna i svensk litteraturhistoria.

Vi håller till i Frans Schartaus Handelsinstituts vackra gamla byggnad från 1915, ritad i nationalromantisk stil av Knut Nordenskjöld.

Mellan 2016 och 2018 genomgick huset en omfattande men varsam renovering och fick ny ventilation, el och teknik. Alla ytskikt återställdes till originalskick, personalrum och klassrum fick glasdörrar för att skapa öppenhet i lokalerna och ett mottagningskök med tillhörande matsalar inreddes. Skolan fick helt nya laborationssalar och den utrustning som behövs för att kunna driva högklassig gymnasieutbildning.

Här finns

  • lektionssalar
  • laborationssalar
  • skolbibliotek
  • skolrestaurang
  • aula.

Skolbiblioteket

Skolbibliotek är inrymt i det som tidigare var skolans aula. Förutom utlåning av litteratur finns här individuella studieplatser, som du kan använda på lektionsfri tid.

Skolbiblioteket ansvarar också för utbildning i media- och informationsteknik, alltså hur du söker information och förhåller dig källkritiskt till den, färdigheter kopplade till vårt högskoleförberedande fokus.

Vi är stolta över att ha tilldelats utmärkelsen ”Skolbibliotek i världsklass”.

Skolmåltider och skolrestaurangen

Varje dag serveras två rätter, varav en är ett vegetariskt alternativ, och salladsbuffé.

Skolmåltiderna levereras av Svea Cater.

Samarbeten och projekt

Steget från gymnasiet till högskola och universitet upplevs ofta som stort. Därför har våra arbetssätt och pedagogiska metoder kommit fram i samverkan med flera högre lärosäten. Vi lär ut de strategier du behöver behärska när du studerar vidare och vi gör detta enligt en noga övervägd treårsplan.

Lärare och skolans personal

På P A Fogelströms gymnasium har vi en stark personaluppsättning med mycket erfarenhet i bagaget. Vi har rutinerade och ämneskompetenta pedagoger som genomgående strävar efter ett kunskaps- och vetenskapsorienterat förhållningssätt i sin undervisning. De hjälper dig att tänka och resonera på ett välgrundat och självständigt sätt.

Vi har en elevhälsa som är engagerad och meriterad. De stöttar dig längs studievägen och ger dig de verktyg som krävs för att du ska kunna ta hand om dig själv, både fysiskt och psykiskt.

Pedagogerna och elevhälsan har ett nära samarbete och god insyn i varandras verksamhet. Hela kollegiet träffas varje vecka för att diskutera situationen i klasserna och hur det går för alla elever.

Välmående och långsiktig prestation

För att nå dina mål behöver du vara fokuserad. Du utvecklar ditt unika sätt i att vara i skolan och när du pluggar på egen hand. Hos oss får du stöd för hur du kan förmedla det du kan och lärt.

Uppdaterad